Kombine Enerji Santrali

KASTAMONU ENTEGRE MDF TESİSİ KOMPLE ENERJİ SANTRALİ

Kombine enerji santralı tanımı proses için gerekli birden fazla enerji ihtiyacının tek bir kaynaktan elde edilmesinden ortaya çıkmaktadır. MDF üretim tesisi için işletmeye aldığımız kombine enerji santralı da tesisim tüm enerji ihtiyacını tek bir kaynaktan karşılamaktadır.

Mdf üretim tesisinde üretimin farklı kademelerinde;
- Sıcak gaz
- Buhar ve
- Kızgın yağa ihtiyaç duyulmaktadır.

Sıcak gaz kurutucuda lif kurutmada, buhar refinerda chip yumuşatmada, kızgın yağ ise preste pastayı MDF plakası haline getirmek için kullanılmaktadır.

Kombine enerji santralinde;
- 28 MW sıcak gaz,
- 23 MW kızgın yağ,
- 36 ton/h buhar üretilmektedir.

Sıcak gaz ve kızgın yağ ihtiyacı kullanılan yakıtların yakılması sonucu üretilmekte buhar ise kızgın yağ kullanılarak buhar jeneratöründe elde edilmektedir.

2007 yılında tamamlanan ve işletmeye giren kombine enerji santralının toplam kapasitesi 53 MW’ tır.

Kombine enerji santralinde;
- Ağaç artıkları,
- Yonga,
- Çeşitli üretim kademelerinde geri dönen ara mamuller,
- Testere tozu,
- Zımpara tozu,
- Elyaf (lif) yakıt olarak kullanılmaktadır.

Ağaç atıkları ve yonga gibi büyük ebatlı parçalar hareketli ızgara üzerinde yakılmakta, zımpara ve testere tozu gibi küçük ebatlı parçalar ise toz yakma hücresinde yakılmaktadır.

Enerji santralında elde edilen sıcak hava direk olarak kurutucuya gönderilmekte, elde edilen kızgın yağ ise hem buhar üretiminde ısı kaynağı olarak kullanılmakta hem de prese gönderilmektedir.

Anasayfa   |   Hakkımızda   |   Ürünlerimiz   |   Referanslarımız   |   Teklif Formu   |   İnsan Kaynakları   |   İletişim

© 2008 - TETA Kazan Makina İmalat San. ve Tic. A.Ş.
Toplam Ziyaretçi

116.812 Kişi