Kızgın Yağ Kazanları - Katı Yakıtlı Sistemler
Hareketli Izgaralı Sistemler
Sıvı ve gaz yakıtlı yakma sistemlerine göre, işletme maliyeti avantajı her geçen gün artan alternatif katı yakıtlı yakma sistemleri, gün geçtikçe endüstrinin birçok dalında sayısını arttırmaktadır.

Isıl değeri olan proses artıkları (yonga, talaş, zımpara tozu, ağaç parçaları), zirai atıklar (ayçiçeği kabuğu, pamuk şifti, purina, fındık kabuğu, lifler, vs.) ve ülkemizin bir çok bölgesinde zengin rezervleri bulunan kömür, proseslerin enerji ihtiyacını karşılamak için kullanılabilmektedir.

Katı yakıtların ve artıkların enerji ihtiyacını karşılamak için kullanılması, yakıt ve stoklama maliyetlerini maksimum oranda azaltmakta, sanayicilerimize üretim maliyetlerinin azaltılmasında yardımcı olmaktadır

TETA Kazan ve Makine İmalat San. A.Ş. 30 yılı aşkın süredir faaliyet gösterdiği kazan ve makine imalat sektöründe yaptığı ar-ge çalışmaları, uygulanan projeler ve imal ettiği sistemler ile sektörde lider duruma gelmiştir. Şirketimiz katı yakıtlı kızgın yağ sistemlerinde tek ünitede 10.000.000 kcal/h kapasite ile en yüksek kapasite değerine ulaşan yerli firma olmanın gururunu taşımaktadır.

- Hareketli ızgara sistemi ile yüksek yanma verimi.
- 0 ile %100 kapasite aralığında çalışmaya olanak sağlayan oransal yakma sistemi,
- Hava kalitesini koruma yönetmeliğine uygun baca gazı değerleri,
- Sistem parametreleri için otomasyon ve kontrol elemanları.
- Türkiye ve uluslararası standartlara uygun imalat ve malzeme kalitesi.

Kızgın yağ sistemlerinde dezavantaj gibi gözüken yüksek baca gazı sıcaklığı, baca çıkışına konulan hava ısıtıcısı ile ızgara altına verilen havanın ısıtılması için kullanılmakta ve yanma verimi yükseltilmektedir.

Kızgın Yağ Kazanları Hakkında
Günümüzde endüstrinin birçok dalında yüksek sıcaklıklara ve bu sıcaklıklarda ısı transfer sistemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Kaynar su ve buhar sistemleri bu ihtiyaçlara belli basınç değerlerine çıkılmak suretiyle cevap verebilmektedir. Ancak yüksek sıcaklıklara ulaşmak için gereken basınç değerleri, kaynar su ve buhar sistemlerini maliyet, verim ve emniyet açısından dezavantajlı konuma getirmektedir. Yüksek sıcaklıklarda ısı üretimi ve transferi, verimli ve güvenli bir şekilde kızgın yağ sistemleri ile sağlanabilmektedir.

Kızgın yağ sistemleri, endüstriyel tesislerde diğer alternatif akışkanların ulaşamayacağı yüksek sıcaklıklı akışkan ihtiyacını, düşük basınçta karşılamak için kullanılan sistemlerdir.

Kızgın yağ sistemlerinde, özelliğini kaybetmeden atmosferik basınçta 300-320ºC 'ye kadar ısıtılabilen çeşitli termik yağlar kullanılmaktadır. Sistemde kullanılan akışkanın özelliklerinden dolayı, tesisat ve cihazlarda herhangi bir korozyon ve kireç bağlama gibi verimi azaltıcı ve bakım gerektiren arızalar söz konusu olmamaktadır.

Kızgın Yağ kullanım yerleri;
Tekstil, Boyahane,
Kağıt - Karton - Mukavva, Petrol Endüstrisi,
Kauçuk, Deri sanayi,
Kimya sanayi, Yağ sanayi,
Asfalt, zift, Deterjan sanayi,
Vernik, Boya imalatı, Konservecilik,
Kereste, Parke, Şişeleme,
Boya fırınları,

Endüstriyel kullanımda, kızgın yağ sistemlerinin tercih edilmesinin sebepleri;
· Sıcaklık kontrolünün daha iyi yapılabilmesi: Kızgın yağ sistemlerinde sıcaklık kontrolü otomatik kontrol vanaları ile çok daha mükemmel ve etkili bir şekilde yapılabilmektedir. Bu da üretilen üründe standart bir kalitenin sağlanmasına büyük ölçüde yardımcı olur.

· Düşük işletme ve bakım maliyetleri: İşletme maliyeti, sistem verimi, personel gideri, su, bakım, onarım ve yedek parça giderleri dikkate alındığında kızgın yağ sistemleri işletme ve bakım maliyetleri buharlı sistemlere oranla çok daha düşüktür.

· Sistemin basıncının düşük olmasından dolayı, daha güvenli olması: Buhar sistemi ile karşılaştırıldığı zaman, kızgın yağ kazanları düşük basınçta ve genleşme tankları vasıtasıyla atmosfere açık olarak işletilmektedir. Sistemdeki basınç kızgın yağ sirkülasyon pompalarındaki kazan ve boru kayıplarını yenmek için gerekli basınçla sınırlıdır. Düşük basınçlı ve güvenli sistemleriyle kızgın yağ kazanlarının kullanımı için kalifiye eleman ihtiyacı buharlı sistemlere göre daha azdır.

· Sistemin uzun ömürlü kullanılabilmesi: Kızgın yağ sistemleri, gerekli bakım onarım, periyodik kontrol ve temizleme işlemlerinin eksiksiz yapılması durumunda uzun süre işletmelerde yenilemeye gerek duymadan kullanılabilmektedir.

· Verimin yüksek olması: Kızgın yağ kazanı verimi yüksek baca gazı çıkış sıcaklığı nedeniyle buhar kazanı veriminden düşük olmakla birlikte sistem olarak dikkate alındığında buharlı sistemdeki kondens kayıpları, blöf kayıpları, flaş buhar kayıpları ve su kayıpları olmadığından kızgın yağ sistemi verimi daha yüksektir.

Kızgın yağ sistemlerinin bir diğer özelliği kızgın yağ eşanjörleri sayesinde proseste ihtiyaç duyulan buhar ihtiyacının da karşılanabilmesidir. Kızgın yağ / buhar eşanjörleri baca, yakıt tankı gibi ilave ve yer tutan ekipmanlara gerek duymadığından sistem içine kolayca entegre edilebilirler.

Kızgın yağ sistemlerinde dezavantaj gibi gözüken yüksek baca gazı değerleri, baca çıkışına konulacak ekonomizör veya hava ısıtıcısı gibi ısı geri kazanım sistemleri ile kazan verimini yükseltmede veya işletmenin sıcak su ve hava ihtiyaçlarını karşılamada kullanılabilir.

Anasayfa   |   Hakkımızda   |   Ürünlerimiz   |   Referanslarımız   |   Teklif Formu   |   İnsan Kaynakları   |   İletişim

© 2008 - TETA Kazan Makina İmalat San. ve Tic. A.Ş.
Toplam Ziyaretçi

116.812 Kişi